Pojawienie się na świecie małego dziecka zwykle powoduje znaczące zmiany w życiu jego rodziców. Swobodne dotąd spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do klubów, spotkania ze znajomymi czy nocne imprezy w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. Upłynie sporo czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz zastanawiać się, jak powinien mijać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Powszechnie znana reguła mówi: śpij, kiedy dziecko śpi. Wiele matek ironicznie dodaje do niej: gotuj kiedy niemowlę gotuje i sprzątaj, gdy ono sprząta. Nie należy jednak podważać tego powiedzenia. W pierwszych miesiącach po porodzie to właśnie noworodek powinien być najważniejszy. Spróbuj poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu. Nie martw się wczorajszymi naczyniami w zlewie czy nieumytą podłogą w przedpokoju. Wszelkie domowe porządki mogą zostać odłożone na później. Niemowlę jest teraz najważniejsze.
Pogódź się z faktem, że dziecko będzie chciał spędzać prawie cały dzień z mamą. Musisz być w pobliżu. Nie zdziw się, kiedy maluch będzie bez przerwy domagał się jedzenia. W pierwszych tygodniach życia dziecko nie ma jeszcze uregulowanych przerw między codziennymi posiłkami. Może więc zdarzyć się, że raz przerwa wyniesie nawet trzy godziny, a później dziecko będzie chciało o jedzenie co pół godziny.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Podstawową zasadą, jaka powinna rządzić życiem świeżo upieczonej mamy jest nieplanowanie dnia. Przy nieustalonym trybie życia malucha każdy plan może okazać się nie do spełnienia. Jeżeli weźmiesz na siebie za dużo obowiązków, szybko możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich zrealizować. Jeśli masz siłę, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w czasie drzemki malucha. Wtedy poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast bez sensu się irytować.

Nie denerwuj się, gdy na początku troszczenie się o maleństwo będzie cię przerastać. Wiedza przychodzi z czasem.